Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Rostliny do jezírka

 

Rostliny neplní  jen funkci estetickou ale jsou významnou součástí vodních ploch. Rostliny plní funkci zásobárny kyslíku, odčerpávají škodlivé živiny z jezírka a tím brání vzniku řas. Také poskytují potřebný stín  aby nedocházelo k velkému ohřevu vody. Vodních rostlin existuje velké množství. Dělíme je na rostliny vlhkomilné, do bažinatých částí, plovoucí a žijící pod vodou. Rostliny potřebují dostatek času na zakořenění, proto je jaro nejvhodnější období pro osázení jezírka.

 
Vlhkomilné a bahení rostliny
 
Puškvorec: Ozdobný svými listy.výška 80cm, hloubka vody 0-20cm, ale dobře roste i na suchu, listy mečovité, svěže zelené se širokým smetanovým lemem, jedna z nejhezčích pobřežních rostlin, rozdrcený oddenek je léčivý a voní po mandarinkách
 
puškvorec 
 
Šmel: Listy jsou dlouhé trávovité a trojboké. Celé léto kvete růžovými květy, mělkovodní a bahenní rostlina, hloubka vody 0-40cm
 
šmel 
 
Žabník: Má žebernaté a dlouze řapíkaté listy, v létě tvoří vysoké květní stonky s drobnými kvítky. Hojně se rozrůstá. 
žabník  
 
Ďáblík: Plazivá rostlina vhodná k zakrytí okrajů jezírek. V létě tvoří bílé květy.Vzrůst 15-25cm,má silné plazivé kořeny, listy srdčitého tvaru, kyjovitá palice květu obalena bílým toulcem, po dozrání oranžovo červená, ideální na břeh zahradního jezírka a polostinné až stinné stanoviště, půda by měla být kyselá, výživná a těžší, voda měkká
 
Ďáblík 
 
Blatouch: Nejoblíbenější pobřežní rostlina, která svými žlutými květy rozzáří jezírko již v dubnu.Výška 20-30cm, listy lesklé, sytě zelené, srdčité, květy žluté jednoduché v IV-V, sázíme ho na mělčiny jezírek, do bažin a na břeh potůčků, slunce i polostín
 
 
 
Kosatec: Je několik druhů a mnoho barevných variací.
kosatec 
 
Lobelka: Může růst ve vodě i ve vlhké bažince, kvete v pozdním létě krásnými červenými květy.
lobelka 
 
Modráska: Má statné listy vytvářející úhledné trsy a kvete modrofialovými květy v době, kdy většina ostatních již odkvetla.
modráska 
 
Šípatka:  Rostlina s velkými listy, které mají ostře šípovitý tvar. Kvete v létě bílými květy.
 
 
Skřípinec: Vyšší rostlina s brkovitými stonky.
 
 
Orobinec: Různě vysoká rostlina, která v létě vytváří  hnědé „doutník.
orobinec  
 
Pryskyřník: Vysoká rostlina vhodná pro velkou vodní plochu. Kvete žlutě. Tvoří listy se dvěma různými tvary, pod vodou i na hladině. Květe bíle začátkem léta. Výborný pro okysličování vody.
pryskyřník 
 
 Pomněnka bahenní : Vytrvalá pobřežní rostlina. Celé léto dokáže kvést a rozrůstat se. Tvoří nádherné trsy. Výška 20-40cm, hloubka vody 0-10cm, listy zelené bíle lemované, květy modré, slunné stanoviště, vhodná pro pobřežní a bahenní zónu. 
 
 
 Pryšec bahenní: vytrvalá bylina 50-120cm, listy jasně zelené na podzim sytě oranžovo-červené, květy a listeny žluté v V-VI, vhodný do bahenní zóny, hloubka vody 0-10cm.
pryšec 
 
Prustka obecná: vytrvala bahenní nebo vodní bylina, výška cca 25cm, hloubka vody 0-50cm, výborná do mělčin rybníčků, oblíbené místo pro úkryt a tření ryb.
prustka 
 
Touleň srdčitá - chameleonka :trvalka, výška 25cm, vhodná na okraje rybníčků a potůčků do bažin i mělčin, ale vyhovuje jí i mírně vlhká zem, pro plné vybarvení nutné plné slunce, ale snese i zastínění, dobře roste v paludáriích, teráriích i interiérech.
touleň 
 
Vachta trojlistá: Poléhavá rostlina s plazivým oddenkem, která se může použít k zakrytí okrajů jezírka. Kvete bíle začátkem léta.Výška 15-30cmkvěty bílé, V-VIhloubka vody 0-50cmmiluje bahnité usazeniny, ideální do mělčin.
vachta 
Prvosenka japonská:trvalka vytváří přízemní růžici listů, květy v několika poschodích, tmavě vímově červené, výška až 60cm, vhodná na vysloveně vlhká místa k jezírkům, mokřadům a potůčkům, v polostínu snese i sušší stanoviště.
prvosenka 
Orobinec širokolistý:klasická rostlina na okraje vodní plochy, výška cca 120cm, hloubka vody 0-20cm, listy podélně pruhované, ozdobná svými černohnědými palicemi v VI-VIII, v menším jezírku je vhodné rostlinu nasázet do uzavřené nádoby, odebírá vodě živiny a je důležitý producent kyslíku.
orobinec  
 
Plovoucí rostliny
 
Řezan pilolistý:vodní rostlina volně plovoucí pod hladinou s listovou růžicí částečně nad vodou, růžici tvoří tuhé listy s pilovitým a ostře zubatým okrajem, připomínající vodní aloe, kvete bíle v VI-VIII, v zimním období růžice klesá ke dnu.
řezan 
 
Lekníny: Lekníny patří k jedněm z nejkrásnějších plovoucích rostlin. Jejich růst je nutno regulovat, aby zcela nezastínily vodní plochu a tím třeba i vodní rostliny žijící pod hladinou, hloubka vody 40-60cm, přizpůsobí se různé hloubcelisty při rašení vínovékvět růžový, VI-X, mrazuvzdorný
 
 
 
 
Kotvice plovoucí: Plovoucí rostlina s dlouhým ponořeným stonkem, kořenícím na dně. Má krásné trojúhelníkové pilovité listy s nafouklými řapíky.
kotvice 
 
Řezan: Na podzim klesne ke dnu a na jaře opět vyplave. Vytváří růžici tuhých listů podobně jako bromeliovité rostliny.
řezan  
 
Plavín: Má drobné plovoucí listy a kvete žlutě celé léto. Nutná regulace (rozrůstá se ).
plavín 
 
Babelka: Růžice plovoucí na hladině mají zajímavé salátovité listy s plstnatým povrchem. Pro uchování se musí vyndat z jezírka a přezimovat uvnitř.
babelka 
 
Vodní hyacint: Atraktivní rostlina s nádhernými světle fialovými květy podobnými orchidejím. Přezimování uvnitř.
hyacint 
 
Podvodní rostliny
 
Růžkatec: Rozvětvené lodyhy nesou tmavozelené štětinovité listy. V pozdním podzimu klesá ke dnu a na jaře opět vyplouvá.
růžkatec 
 
Vodní mor: Má dlouhé stonky pokryté kopinatými tmavozelenými lístky. Je nejvýkonnější rostlinou pro okysličování vody, musí se regulovat ( rozrůstá se ).
vodní mor 
 
Stolístek: Dlouhé poléhavé stonky s velmi jemně zpeřenými listy. Velmi vhodné pro okysličování vody.
stlístek 
 
 
 
TOPlist
Administrace WebSnadno | Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek